تاثیرات عسل بر روی پوست بدن

>, عسل>تاثیرات عسل بر روی پوست بدن

تاثیرات عسل بر روی پوست بدن

در طب سنتی، مزاج عسل اهمیت دارد و درمان کننده درد است. مزاج زنبور گرم و خشک است و عسلی که تولید می کند، مزاج گرم و تر دارد. اگر عسل به شکل مصنوعی با قند، ویتامین ها و مواد معدنی تهیه شود، اصلا خاصیت درمانی ندارد.

فواید عسل روی پوست:

هرچه عسل طبیعی تر باشد، گرمی و تری آن بیشتر و خواص آن قابل توجه تر است. از نظر ترکیبات، عسلی که زنبور آن را با نشستن روی گیاهانی نظیر آویشن و گون می سازد، مفیدتر از عسلی است که از قندی که گاه به زنبور داده می شود تا عسل بسازد، تولید شده است اما از نظر درمانی، حتی این نوع عسل هم مزاج گرم دارد و در درمان بیماری ها تاثیر دارد.

عسل و خشکی پوست

می توانید از عسل به تنهایی استفاده کنید اما اگر به عسل روغن بادام یا روغن بنفشه بیفزایید، اثر مرطوب کنندگی آن چند برابر می شود. به ازای هر قاشق مرباخوری عسل، یک قاشق مرباخوری روغن بیفزایید و با دست لایه ای را به صورت بمالید و ماساژ دهید و اجازه دهید تقریبا ۱۵ دقیقه روی صورت بماند به طوری که وقتی دست روی صورت می مالید، به دست نچسبد و خشک و سخت شده باشد. در این زمان ماسک را با آب ولرم از روی پوست پاک کنید.

عسل و جوش صورت

ممکن است علت این جوش گرمی باشد. در این صورت ماسک عسل، شیر و آبلیمو بهترین توصیه برای شماست. این ماسک باعث سفیدی و رفع قرمزی و برطرف شدن جوش ها می شود. از هر کدام از این مواد یک قاشق مرباخوری با هم مخلوط کنید و ۱۵ دقیقه روی صورت ماساژ دهید.

عسل و لک پوستی

دلیل بروز این لک ها مشکلات کبدی است. پس ابتدا باید کبد را درمان کرد. در کنار این مساله ماسک عسل و سیب رنده شده یا عسل و ژل آلوئه ورا توصیه خوبی است و باعث روشنی پوست می شود. یک قاشق مرباخوری عسل را با یک سیب متوسط پوره شده مخلوط کنید و روی صورت ماساژ دهید.

عسل و بی رنگی پوست

برای سرخ و سفید شدن پوست صورت، عسل را با مقداری کمی دارچین مخلوط کنید و روی پوست قرار دهید. این ماسک به ویژه برای خانم هایی که مزاج سرد دارند، مناسب است. اگر مزاج گرمی دارید و جوش می زنید یا به گرمی ها حساس هستید، این ماسک را استفاده نکنید یا قبل از استفاده آن را روی ناحیه کوچکی زیر بازو نزدیک زیربغل که پوست حساسی دارد، امتحان کنید. اگر دچار سرخی و حساسیت شدید، این ماسک را نزنید.

عسل و زخم

یکی از خواص مهم عسل خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است. عسل نه ترش می شود نه کپک می زند یعنی میکروب در آن رشد نمی کند پس برای زخم، بریدگی، سوختگی و ترک های لب بهترین درمان است. عسل به بهبود سریع تر زخم و رفع جای آن کمک می کند. تری عسل مانع از خشکی پوست ناحیه می شود و گرمی آن انرژی لازم را تامین می کند و مانع از مرگ سلول های اطراف زخم خواهد شد و باعث جوش خوردگی سریع تر زخم و رفع جای آن می شود.

عسل و اگزما

برای رفع اگزما باید خشکی پوست را درمان کرد. برای این منظور عسل را با روغن زیتون یا آلوئه ورا یا روغن بادام شیرین یا اگر مزاج گرمی دارید با روغن گل بنفشه مخلوط کنید و روی محل اگزما بگذارید و بعد از یک ربع با آب ولرم بشویید. این کار را می توانید چند مرتبه در طول روز تکرار کنید.

طب سنتی، عسل و بیماری های پوستی

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که عسل به ۲ شیوه باعث درمان بیماری های پوستی می شود. گرمی آن مرهم بیماری هایی است که علت آن ها کاهش جریان خون زیر پوست است و تری عسل نیز درمان کننده بیماری هایی است که در نتیجه خشکی پوست ایجاد می شوند. برخی بیماری ها نیز به دلیل اختلال های غدد چربی بروز می کنند و از آنجا که چربی ها مزاج سرد دارند، در بیشتر موارد با گرمی عسل از بین می رود. اگر مشکلات اینچنینی دارید، متخصصان طب سنتی ماسک هایی را از عسل به شما معرفی می کنند که در بهبود بیماری ها بسیار موثر هستند.

پروفسور آمیچ درباره نتایج درمان ۷۱ نفر از افراد مبتلا به بیماری های مزمن و عفونی و خارش دار پوستی که بیماریشان بیش از ۱۰ سال سابقه داشت و از جمله اگزما، جذام و التهابات جلدی بود، از درمان با محلول عسلی M2 WOELM خبر داد. او گفت: چند بار بعد از تزریق این محلول به ورید آنها بهبود یافتند.

او معتقد بود محلول یاد شده نقشی مؤثر برای از بین بردن خارش های پوستی دارد. هم چنین تأثیر آن بیشتر از محلول گلوکونات کلسیم یا لومینال بوده. در نتیجه آن را یک درمان منحصر به فرد می داند، زیرا در حین استفاده از آن، فرد مبتلا به دیابت هیچ حساسیت منفی از خود نشان نمی دهد. «شیرم» دانشمند مشهور نتایج بالا را تأیید کرده و گفته است: قدرت عسل در از بین بردن خارش است.

بن گلاد تأثیر این محلول عسلی را روی خارش های مختلف پوستی و خارش های ناشی از بیماری کبدی ثابت کرده است، به ویژه بیمارانی که خارش های آن با منشأیی غیر از زردی یرقان بوده است.

اما دی لِر ثابت کرده است تزریق مقادیر مساوی از قند ها همان تأثیر را نخواهد داشت، وی هم چنین ثابت کرده است که عسل ماده ای ناشناخته در خود دارد که تأثیر به سزایی روی خارش های مختلف پوستی دارد

هفت نکته تأثیر گذار درباره زیبا شدن با عسل

  • پوستی روشن با حمام عسل

برای رطوبت، نرمی و داشتن پوستی روشن، به هنگام حمام رفتن از یک شیشه عسل استفاده کنید. عسل را به پوست تان بمالید و برای مطمئن شدن از خشک شدن عسل بر روی پوست از دست هایتان کمک بگیرید، در این حالت با اینکه عسل پوست شما را چسبناک کرده است اما به نرمی و راحتی دست شما روی پوست تان حرکت می کند. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بدن را با آب بشویید، نتیجه ی این کار گردش خون عالی، زیبایی و روشنی خواهد بود.

  • وان عسل

برای خوش بویی و نرمی پوست، یک دوم تا یک چهارم فنجان عسل به آب وان حمام اضافه کنید.

  • ماساژ عسل

کمی عسل و کمی روغن بادام شیرین را مخلوط کنید و به آرامی روی صورت بمالید و پوست را خوب ماساژ دهید، سپس این معجون عسل و روغن بادام را با آب گرم بشویید.

  • تمیز کننده روزانه صورت

مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل با پودر شیر خشک تهیه کنید، از این محلول به عنوان تمیز کننده مواد آرایش و زدودن کثیفی پوست صورت می توانید استفاده کنید و بعد با آب گرم صورت تان را بشویید.

  • موهای درخشان

برای براق کردن موهای خود می توانید مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل به همراه آب لیموی تازه فشرده شده و یک لیتر آب گرم تهیه کنید. طبق معمول با شامپوی همیشگی موهایتان را بشویید، پس از خشک کردن موها کمی از مخلوط عسل بر روی موهایتان بزنید و اجازه دهید موهایتان به صورت طبیعی خشک شوند، نیازی به شستن مجدد موها نیست.

  • نرم کننده مو

برای داشتن موها و پوست سری سالم می توانید از مخلوط یک دوم فنجان عسل و دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون استفاده کنید. موهایتان را با مخلوط آن آغشته کنید، سپس پوششی روی سرتان بگذارید و اجازه دهید برای ۳۰ دقیقه روی سرتان بماند. بعد از ۳۰ دقیقه به حمام رفته وشامپوی مخصوص موهای خشک و یا نرم کننده را بر سر بزنید و طبق معمول موهایتان را بشویید.

  • جوهر پوست

برای نرم و مرطوب کردن پوست می توانید دانه های پوست گرفته شده داخل سیب درختی را کوبیده و با یک قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید (درمخلوط کن) و از آن استفاده کنید.

آن قدر مخلوط عسل را به هم بزنید تا نرم شود و به آرامی روی پوست بمالید و اجازه دهید برای پانزده دقیقه باقی بماند. بعد از پانزده دقیقه مخلوط عسل روی صورت تان را با آب گرم بشویید.

با نکات گفته شده در بالا می توانید محصولات زیبایی سودمندی را در منزل تهیه کنید. عسل محصولی فوق العاده در زیبایی است زیرا شامل آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است.

برای تهیه محصولات زیبایی ابتدا مطمئن شوید عسل خریداری شده شما صددرصد خالص و طبیعی باشد

لکه هاي قارچي خارش پوست :

۱- روي تمام لکه ها و پوست رفتگي هاي قارچي بدن را با لايه اي ضخيم از عسل بپوشانيد و آنها را با پارچه اين تميز ببنديد تا عسل به لباس شما نمالد روزي ۲ بار پانسمان را عوض کنيد . سپس از ۶ تا ۸ نوبت لکه قارچي از بين مي رود و پوست حالت سلامت خود را به دست مي آورد .
۲- مقدار مافي سير رنده شده يا آب سير را با عسل بمقدار هموزن آن مخلوط کنيد و روي نواحي کهيردار يا خراش دار پوست بماليد و پس از ۲ ساعت آن را شستشو دهيد اين عمل را به مدت ۳ روز تکرار کنيد تا کهير يا خارش پوست شما بهبود يابد ماليدن اين مخلوط به نواحي زبر پوست بدن ؛ مثل ، دست ها و پاها به خصوص پاشنه ي پاها براي نرم کردن آن نواحي بیشتر سودمند است .


نکته :
درمان التهابات پوستي ، زخم هاي پوستي ، خارش ، کهير ، اگزما ، گال و غيره با ماليدن عسل روي پوست و پانسمان موضع و تکرار آن به مدت ۷ تا ۱۲ روز ممکن است . از مزاياي مصرف عسل براي موارد پوستي ، التيام کامل موضع و به جاي نماندن اثرات اين عوارض روي پوست است جوش ها . جوش هاي ناشي از جواني در برخي افراد ، دمل ها ، تاولها ، و غيره نيز به درمان با عسل جواب ميدهند .

منبع:

دایرة المعارف عسل درمانی ایران

بدست |۱۳۹۷-۵-۶ ۱۷:۲۵:۰۷ +۰۴:۳۰اسفند ۳ام, ۱۳۹۶|زنبور درمانی, عسل|بدون ديدگاه

درباره نویسنده:

ثبت ديدگاه